Otomobilde Mayıs ayına özel sıfır faiz kampanyası. İşte kullanım şartları

Otomobil firmaları mayıs ayı itibarıyla bazı modellerinde kampanyalı satışlara başladı. Özellikle bazı araçlarda 300 bin TL’ye varan 12 ay vadeli ve yüzde 0 faiz oranı ile kredi imkanı sunuluyor. Şu anda bayilerde sunulan kampanyalar bir fırsat mı, yoksa değil mi?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel Konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ertemel, 2023 yılı Ağustos ayı itibarıyla sıfır otomobilde kampanyalar başladığını, oluşturulan piyasa koşulları vesilesi ile %20 ila 25 oranında istisnai indirimlerin kullanıcılara sunulduğunu ifade etti.

Ertemel, “Ocak ayı ve sonrasında yapılan indirimlerin yükselen maliyetler nedeniyle aydan aya kademeli olarak azalmaya başlamıştı” diyerek geçmişte maliyetler nedeniyle araç alımlarda indirim kısıtlaması yaşandığını hatırlattı.

Ertemel, Geride bıraktığımız Nisan ayında yıl sonu fiyatlarına kıyasla fiyat cazibesinin azaldığını, artan fiyatların satış adetlerinde daralma etkisi gösterdiğini ifade etti.

Ertemel, otomobil firmalarının azalan tüketici ilgisini çekmek adına sıfır ya da düşük faizli finansman olanaklarını sürdürmeye başladığını belirtti.

Ertemel, sıfır otomobil fiyatlarının artmasına rağmen neredeyse sabit fiyatta kalan ikinci el otomobil fiyatlarının da kullanıcılara fiyat avantajı sunduğunu belirtti.

‘YÜZDE 0 FAİZLİ 300 BİN TL KREDİ’

Fiyatlar artmış olsa da finansman kampanyalarının genel olarak her markada uygulandığını belirten Ertemel, “300 bin TL’ye kadar sıfır faizli 12 ay finansman olanağına kadar sunulan kampanyalar mevcut” ifadelerini kullandı.

Ertemel, Vatandaşların satın almak istedikleri otomobilin bayi temsilcilikleri ile görüşerek gerek finansman gerekse indirimler hakkında detaylı bilgi edinebileceklerini ifade etti.

FİYATI EN DÜŞÜK 5 MODEL HANGİSİ?

Ertemel, fiyatı en düşük 5 araç modelini sıraladı. Buna göre Hyundai i10 baz paket yaklaşık 835 bin TL fiyatı ile Türkiye’de satılan en ucuz otomobiller arasında ilk sırada. Kia Picanto, Renault Clio, Citroen C3 ve Fiat Egea baz model araçlar ise diğer uygun fiyatlı otomobiller arasında bulunuyor.

İkinci el araç piyasası hakkında da konuşan Ertemel, Önümüzdeki süreçte özellikle yaz aylarında ikinci el piyasasında hareketlilik görebileceğimizi, bu noktada dönemsel hareketlilikten söz etsek de, geçen yıla oranla her iki piyasada %20 ila 30 oranında daralma beklediklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x